Etyczny weganin „zwolniony z powodu swoich przekonań” wygrywa sprawę w sądzie pracy

Jordi Casamitjana mówi, że został zwolniony przez League Against Cruel Sports z powodu swoich przekonań.

Sędzia orzekł, że etyczny weganizm jest przekonaniem filozoficznym i powinien otrzymać ochronę prawną podobną do religii w brytyjskich miejscach pracy.

Dietetyczni weganie i etyczni weganie jedzą dietę roślinną, ale etyczni weganie unikają również noszenia odzieży z wełny lub skóry i powstrzymują się od stosowania produktów testowanych na zwierzętach.

Casamitjana twierdzi, że został zwolniony po tym, jak powiedział kolegom, że jego fundusz emerytalny jest inwestowany w firmy zajmujące się testami na zwierzętach.

„Liga przeciw okrutnemu sportowi” twierdzi, że został zwolniony za „gross misconduct”, a powiązanie decyzji z weganizmem było „niezgodne z faktami”.

Aby przekonanie podlegało ochronie na mocy ustawy o równości z 2010 r., Musi ono przejść szereg testów – w tym być godnym szacunku w społeczeństwie demokratycznym, nie być niezgodnym z ludzką godnością i nie kolidować z prawami podstawowymi innych osób.

W piątek w trybunale w Norwich sędzia Robin Postle orzekł, że etyczny weganizm spełnia wymagane testy i dlatego jest chroniony zgodnie z ustawą o równości z 2010 r., Mówiąc, że był „ważny” i „godny” szacunku w społeczeństwie demokratycznym.

Orzekł również, że pan Casamitjana, mieszkający w Londynie, wyznaje zasadę etycznego weganizmu.

Przemawiając poza sądem, Casamitjana powiedział: „Bardzo ważne było, aby wygrać dziś ten wyrok, ponieważ nie tylko moja sprawa jest dla mnie osobiście ważna, ale … ta sprawa wpłynie na życie wielu wegan”.

Dodał: „Zdecydowanie przyniesie mi to pozytywny wynik … Pomoże to promować weganizm jako styl życia, ponieważ weganie, którzy mogą bać się mówić o swojej wierze, mogą czuć, że nie są mile widziani, będą poczujcie się teraz upoważnieni.

„Będą wierzyć, że ich przekonanie jest teraz przekonaniem chronionym … To da im moc i oznacza, że będą bardziej ekspresyjni”.